Ogólnopolska Pielgrzymka Diabetyków, 9 czerwca 2017 r

 

 

Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków wraz z rodzinami i przedstawicielami służby medycznej z 33 miast spotkali się na 26 Ogólnopolskiej pielgrzymce w Częstochowie.

„Jak co roku zbieramy się tutaj wszyscy chorzy na cukrzycę, żeby oddać swoje serca Matce Boskiej i prosić o zdrowie, o szczęście i o łaski – mówił Janusz Przytocki, wiceprezes zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków – Przede wszystkim to jest ogromne przeżycie duchowe.

Wiele osób przyjeżdża tu po raz pierwszy, kolejnym aspektem jest to, że możemy się spotkać”.

„Polskie Stowarzyszenie Diabetyków jest jedną z największych i najstarszych organizacji pacjentów w naszym kraju – wyjaśnia Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków – Istniejemy od 1981 roku i zrzeszamy blisko 80 tys. osób, które są zrzeszone w kołach regionalnych.

Tych kół mamy blisko 400.

Zajmujemy się przede wszystkim edukacją diabetologiczną, ponieważ cukrzyca jest chorobą, w której pacjent musi podejmować większość decyzji sam, więc musi znać się na swojej chorobie i wiedzieć, jak z nią postępować, ale zajmujemy się też walką o jak najlepsze leczenie i refundację leków dla diabetyków w naszym kraju, czyli to są rozmowy z Ministerstwem Zdrowia, z Rządem, z NFZ, i w ramach naszej działalności szerzymy świadomość cukrzycy wśród ogółu społeczeństwa”.

„Musimy zdawać sobie sprawę, że pomiędzy 0,5 mln a 1 mln osób w naszym kraju to osoby, które mają cukrzycę, ale są niezdiagnozowane – podkreśla prezes Zarządu – Warto jest poprosić swojego lekarza o skierowanie na badanie poziomu cukru, i jeżeli ktoś tę cukrzycę ma, to trzeba ją przede wszystkim zaakceptować, ale też się z nią zaprzyjaźnić.

I mieć też świadomość, że jeżeli cukrzyca będzie zaniedbana, czy ignorowana, czy źle leczona, to mogą się rozwinąć bardzo poważne powikłania”.

„Problemem w naszym kraju jest to, że nie ma refundacji nowoczesnego leczenia.

Ubiegamy się od wielu lat, aby ta refundacja była, ale niestety bez sukcesu.

Będziemy cały czas podejmować próby, nie zrezygnujemy z tego, ponieważ Polska stała się poniekąd skansenem w leczeniu cukrzycy – zauważa Anna Śliwińska – Leki, które były nowoczesne, już przestają być nowoczesne, a u nas ciągle jeszcze ich nie ma.

A mało kogo stać, żeby kupić sobie te leki pełnopłatne”.

Mszy św. o godz. 11.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył o. Tomasz Michalski, karmelita bosy.

W słowach powitania o. Tomasz Tlałka powiedział: „Mogę sobie pozwolić na ten żart, bo sam mam cukrzycę, że życie nie powinno być za słodkie na tej ziemi, że trzeba przyjąć krzyż, który nas uzdrawia do prawdziwego życia z Bogiem”.

„My ludzie 26-tej pielgrzymki ludzi chorych na cukrzycę stajemy dziś tutaj, bo do kogo pójdziemy? – pytał w homilii o. Tomasz Michalski – Patrzymy na Ciebie, na Tę, która jest pełna łaski, i zapytać możemy, co oznacza to nowe imię nadane przez Archanioła – Pełna Łaski.

To nowe imię, a w tym imieniu nowe zadanie przeznaczone dla tych, którym Ojciec posyła swojego Syna, aby każdy kto w Niego wierzy, nie zginą, ale miał życie wieczne.

I błogosławiona chwila dla ciebie, bracie i siostro, że stoisz tu i patrzysz w oblicze Matki”.

„Ktoś z boku patrząc powiedzieć może, przecież nic nie widać, a chorzy na cukrzycę to ludzie, którzy powoli umierają.

Jeżeli w naszym społeczeństwie polskim zarejestrowanych jest już 3 mln ludzi, to ilu ludzi jest jeszcze nie zarejestrowanych?

I dlatego przychodzimy do Ciebie, bo człowiek najlepiej czuje się u Matki.

Matka, która wszystko zrozumie, i choćby inni nie zrozumieli, Ona zrozumie, Ona przytuli, Ona da siłę” – dodał kapłan.

Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa na jasnogórskich Wałach, oraz w Sanktuarium Św. Ojca Pio / Święta Górka Przeprośna k/ Częstochowy

*KLIKNIJ W LINK*

 

http://www.mojacukrzyca.org/?a=text&id=4335&des=26-ogolnopolska-pielgrzymka-diabetykow-na-jasna-gore

http://www.sanktuarium.opw.pl/nowa/index.php

http://www.jasnagora.com/wydarzenie-11071/zdjecia

http://www.jasnagora.com/wydarzenie-11071

http://www.mojacukrzyca.org/?a=text&id=4335&des=26-ogolnopolska-pielgrzymka-diabetykow-na-jasna-gore

 

 

Leave a Comment