Święto diabetyków na Świętym Krzyżu

DSC_0023 (Copy)

URA
URA
URA
URA

DSC_0040 (Copy) DSC_0041 (Copy) DSC_0043 (Copy) DSC_0044 (Copy) DSC_0046 (Copy) DSC_0047 (Copy) DSC_0048 (Copy) DSC_0049 (Copy) DSC_0051 (Copy) DSC_0053 (Copy) DSC_0054 (Copy) DSC_0056 (Copy) DSC_0057 (Copy) DSC_0058 (Copy) DSC_0059 (Copy)

URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA

DSC_0067 (Copy) DSC_0068 (Copy) DSC_0069 (Copy)

URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA

DSC_0087 (Copy) DSC_0088 (Copy)

URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA

DSC_0100 (Copy) DSC_0101 (Copy) DSC_0103 (Copy) DSC_0105 (Copy)

URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA

DSC_0131 (Copy)

URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA
URA

DSC_0146 (Copy)

URA
URA
URA
URA
URA
URA

DSC_0161 (Copy)W dniu 11 czerwca 2016r  członkowie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków z województwa Świętokrzyskiego postanowili obchodzić coroczne swoje święto na Świętym Krzyżu.

Około godziny 11.00 zaczęły się zjeżdżać autokary z PSD Kielce, Buska-Zdroju, Jędrzejowa, Skarżyska Kamiennej, Pińczowa.

Kościół pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej, który dziś odwiedzamy to trzecia świątynia wzniesiona w tym miejscu pod koniec XVIII wieku w stylu barokowo- klasycystycznym, murowana z cegły, orientowana, jednonawowa, na planie prostokąta.

Wzniesienie niewielkiego klasztoru skupionego przy kościele na tak trudnym terenie datowane jest różnie, gdyż monografie, przekazy, legendy wskazują rozbieżne daty i wydarzenia.

Opactwo najprawdopodobniej założone zostało w 1006 roku a fakt jego założenia ujęty został w opowiadanie o św. Emeryku.

Pomimo rozbieżności, sacrum na Łysej Górze trwa już od ponad tysiąca lat, zmieniając na przestrzeni wieków swoje kształty.

Kościół był początkowo rotundą, naznaczył go styl romański, gotycki, barokowy natomiast w klasztorze styl gotycki jest mocno zaakcentowany.

Podobnie przedstawia się kwestia pojawienia się benedyktynów na Świętym Krzyżu, to kiedy i skąd przybyli jest pełne legend.

Opactwo przechodziło czas upadków i wzlotów, a jednym z takich okresów był wiek XVI- gdy dobra klasztoru zdewastowali Tatarzy, a następnie wzlot, gdy w początku XVII wieku, Mikołaj Oleśnicki wzniósł kaplicę grobową.

Oleśniccy od dawien dawna związani byli ze Św. Krzyżem i grzebali tu swoich zmarłych.

Dziś kaplica Oleśnickich jest miejscem adoracji Relikwii Krzyża Świętego.

W podziemiach kaplicy znajdują się krypty, gdzie spoczywają: opat Sierakowski, nieznany powstaniec z 1863 r. i książę Jeremi Wiśniowiecki.

Wnętrze Kościoła jest klasycystyczne.

Ołtarz główny murowany, składa się z potężnych korynckich kolumn dźwigających belkowanie z napisem: „Uwielbiajmy Trójcę Świętą”.

Całość zakończona jest ozdobnym tympanonem.

Głównym elementem jest wielki obraz o rozmiarach 3 x 5 m, który przedstawia Trójcę Przenajświętszą.

Jest to dzieło Franciszka Smuglewicza.

Główną część obrazu zajmują siedzące postacie Boga Ojca i Jezusa Chrystusa, nad którymi unosi się Duch Święty w postaci gołębicy.

Grupy aniołów rozmieszczone są wśród obłoków.

Obraz jest wyjątkowy, gdyż przedstawienia Boga Ojca są niezwykle rzadkie.

Oprócz tego imponującego obrazu w kościele znajdują się: obraz św. Józefa na łożu śmierci żegnanego przez Jezusa i Maryję, obraz św.Emeryka w rozmowie z aniołem oraz obraz św. Scholastyki w ostatniej przed jej śmiercią rozmowie z rodzonym bratem Benedyktem.

Przy zwiedzaniu Św. Krzyża należy sobie uświadomić, że zachodzi różnica pomiędzy klasztorem, a muzeum, czy innym zabytkiem.

Klasztor bowiem też jest zabytkiem, ale osobliwość jego polega na tym, że przed wiekami zbudowany został dla pewnej idei życia skupionego, kontemplacyjnego, oddanego Bogu i nadal nią żyje.

Jest to czynny obiekt sakralny, przy którym istniał zakon Ojców Benedyktynów, a obecnie zamieszkują go Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

Należy więc zwiedzać go z należytym poszanowaniem.

Zapraszamy do zwiedzania:

Furty klasztornej

Krużganków

Kościoła

Kaplicy Relikwii Krzyża Świętego – Kaplicy Oleśnickich – zdjęcia
Muzeum misyjnego – zdjęcia
Krypty Jeremiego Wiśniowieckiego.

Czy wiesz że?

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda – Było to za panowania Bolesława Chrobrego.

Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w zwyczaju, przed daleką podróżą poprosił ojca – Stefana, króla Węgier – o błogosławieństwo.

Król na pożegnanie zawiesił na szyi syna oprawione w złoto relikwie Krzyża Świętego.

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 10 nowicjuszy.

Każdy nowicjusz zanim wstąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których głównym celem było rozpoznanie powołania.

Rekolekcje powołaniowe prowadzi o. Krzysztof Jurewicz OMI oraz o. Dominik Ochlak OMI.

Wraz z grupą nowicjuszy jest także jeden postulant.

To kandydat na brata zakonnego.

Ma na imię Wojtek i pochodzi ze Stalowej Woli.

Więcej o postulacie dla Braci opowie Ojciec Krzysztof Jurewicz…

Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego to najstarsze polskie sanktuarium.

To duchowa stolica regionu świętokrzyskiego.

Od blisko 80. lat jako kustosze modlitwą i służbą podejmujemy trud rozwoju tego wyjątkowego miejsca uświęconego modlitwą niezliczonych rzesz pielgrzymów i turystów.

Wielką nadzieją i optymizmem cieszy nas fakt, że duchową stolicę ziemi świętokrzyskiej nawiedza tak wielu pątników i turystów z kraju i z zagranicy.

W ostatnich latach czynimy wszystko, aby wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom i czynić to miejsce piękniejszym, dbając o to, by Święty Krzyż stał się naprawdę perłą polskiego dziedzictwa narodowego.

31 marca 2014 zakończyliśmy projekt Przebudowy skrzydła północnego klasztoru Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach „Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2007-2013”.

W wyniku przeprowadzonych prac zostało w całości odrestaurowane skrzydło północne, w którym znajduje się 14 nowych miejsc noclegowych z zapleczem sanitarnym oraz dostępem do Internetu.

Dodatkowo pielgrzymi i turyści mają do swojej dyspozycji salę audiowizualną, salkę kominkową oraz aneks kuchenny. Istnieje także możliwość stołowania się w klasztornym refektarzu.

Dla pielgrzymów i turystów nocujących w klasztorze do dyspozycji jest kaplica i opieka duchowa Ojców.

Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego to najstarsze polskie sanktuarium.

To duchowa stolica regionu świętokrzyskiego.

Od blisko 80 lat jako kustosze modlitwą i służbą podejmujemy trud rozwoju tego wyjątkowego miejsca uświęconego modlitwą niezliczonych rzesz pielgrzymów i turystów.

*KLIKNIJ W LINK*

http://reklama-kielce.pl/sw_krzyz/index.html

http://www.ruszajwdroge.pl/2013/08/wycieczka-na-swiety-krzyz-klasztor-na-lysej-gorze.html#.V1sqZFWLSHt

http://www.wici.info/Miejsca,klasztor_swiety_krzyz,147.html

http://www.ruszajwdroge.pl/2013/10/na-swietokrzyskim-szlaku-od-sw-katarzyny-do-sw-krzyza.html#.V1ssTVWLSHs

 

 

Leave a Comment